![](https://utilaje.tv/wp-content/uploads/2022/03/Thumb.jpeg)
Primele tractoare erau greu de folosit și, mai ales, de întreținut. Erau greoaie în mișcări și nepotrivite pentru viața într-o fermă. Nu făceau față terenului alunecos și nămolul era un adversar redutabil pentru tractoarele cu aburi, așa că trecerea spre motoarele cu ardere internă a însemnat crearea unor utilaje cu adevărat prietenoase pentru utilizatori și un ajutor de nădejde în câmpul muncii.